Szeptember 12-én megjelent a RAD Studio új verziója a 12.2 Athens. A legfontosabb újdonság talán az, hogy a RAD Studio új verziójában érhető el először az első Generative AI integráció. Ezen felül egy új verzió új sablonkönyvtárat a webfejlesztéshez, jelentős funkciófejlesztéseket az új C++ Win64 Clang-alapú fordítóhoz és eszköztárhoz, 64 bites alkalmazásként épített új Delphi-fordítókat és még sok mást kínál a fejlesztőknek. Az alábbiakban (a videó után) végigvesszük au új kiadás legfontosabb fejlesztéseit és újdonságait.
Alább visszanézhető a RAD Studio 12.2 Release Webinar melyben bemutatásra kerülnek az új verzió újdonságai:
A RAD Studio 12.2 legfontosabb újdonságai
Runtime Package-ek, fordítási sebesség javítás és egyéb fejlesztések a C++ fordítóhoz és eszközrendszerhez
Az követően, hogy a RAD Studio 12.1-ben megjelent új Clang-alapú C++ fordító Win64 számára, most jelentős funkciókkal bővült az új C++ eszközlánc, beleértve a futásidejű csomagok fogyasztását és előállítását, a RAD Studio összes komponenscsomagjának támogatását, a párhuzamosított CPU-telítettségű kötegelt fordítást (a –jobs paraméter támogatásával), amely sokkal jobb fordítási teljesítményt biztosít.
Emellett, a korábbi 12-es kiadásokhoz hasonlóan a régebbi C++ Win64 eszköztár továbbra is elérhető marad az új mellett.
64-bites verzió a Delphi Windows fordítókból
Az új verzió tartalmazza a Delphi Win32 és Win64 fordítók 64 bites bináris verzióját, amely lehetővé teszi a rendkívül nagy alkalmazások egyetlen futtatható állományként történő létrehozását. Ezek az új fordítók jelenleg a parancssorból és az IDE-ből is elérhetők, ha külső fordítást használunk. Míg a parancssori fordító 32 bites (Win32, Win64 és egyéb platformokat célzó) változatai továbbra is elérhetőek minden fizetős kiadásban, addig a Delphi fordító új 64 bites változatai csak az Enterprise és Architects kiadásokban szerepelnek, tekintettel arra, hogy a nagyon nagy kódbázisú ügyfelekre összpontosítanak.
Érdemes megjegyezni, hogy az új C++ Clang fordító a RAD Studio 12.0-ban való megjelenése óta 64 bites bináris verzió.
Smart CodeInsight: AI támogatás a kódoláshoz
A mesterséges intelligencia nyelvi modeljeinek felhasználása a kódoláshoz egyre népszerűbbé válik. Ezért a RAD Studio 12.2 nyílt architektúrát vezet be az AI-bővítmények számára, és három online megoldás (OpenAI, Gemini by Google és Claude by Anthropic), valamint egy offline megoldás (Ollama) számára kínál használatra kész támogatást.
Ez egy univerzális architektúra. Minden opcionális és alapértelmezés szerint le van tiltva. Egyszerre több szolgáltatót teszünk elérhetővé, és maga a fejlesztő választhatja ki, melyiket vagy melyeket szeretné engedélyezni. A maximális adatvédelem érdekében pedig egy helyben telepített, offline megoldást is kínálunk. Ez a megközelítés különbözik attól, amit más IDE-k nyújtanak, amelyek egyetlen, saját fejlesztésű megoldás felé terelik a fejlesztőket, vagy ellenőrzés nélkül közvetítenek információkat valamelyik backend felé. A Smart CodeInsight segítségével Ön dönti el, hogy használja-e és hogyan használja a mesterséges intelligenciát, és akár további bővítményeket is létrehozhat az Ön által preferált megoldáshoz, amennyiben az nyilvános REST API-t kínál a meghíváshoz.
Bővebben arról, hogy hogyan hasznosítsuk a nyelvi modeleket az IDE-n belül érdemes elolvasni, Marco Cantù blogbejegyzését.
A RAD Studio IDE két különböző módon jeleníti meg az új AI-eszközöket. Először is, van egy általános célú AI csevegőablak, amelyet dokkolhat:
Másodszor, van egy új szerkesztőmenü, amelyben több parancsot is kiadhat a kiválasztott kódra:
Kódszerkesztő fejlesztések: fókusz mód és görgetősáv megjegyzések
Vannak olyan helyzetek, amikor kódot írsz, és nem akarod, hogy a sok IDE-panel és funkció elterelje a figyelmedet. Az új RAD Studio Focus Mode ezt segíti elő: az IDE-ben csak a kódszerkesztő(k) maradnak, így nem zavarja meg a gondolatmenetet:
Egy másik nagyon hasznos funkció az új görgetősáv megjegyzések. A kódszerkesztő görgetősávja jól látható módon mutatja a kód azon részeit, amelyeket módosítottak, amelyekben könyvjelzők vannak, amelyekben hibák vagy figyelmeztetések vannak
WebStencils sablonkönyvtár
A RAD Studio 12.2-es verziója bevezeti a WebStencils-t, a HTML-fájlok szerveroldali szkript-alapú integrációját és feldolgozását a WebBroker és RAD Server technológiákhoz. Ez a rugalmas funkció lehetővé teszi, hogy bármilyen JavaScript-könyvtáron alapuló modern weboldalakat fejlesszen, amelyek a RAD Studio szerveroldali alkalmazás által kinyert és feldolgozott adatokkal működnek.
A WebStencils fő célja, hogy a webes technológiák (WebBroker, DataSnap, RAD Server) felhasználásával és szerveroldali szkripteléssel segítse a navigációs weboldalakat. A WebStencils segítségével például HTML-oldalakat generálhat standard eszközökkel, és bármilyen CSS- és JavaScript-könyvtárat átvehet, miközben megtarthatja a Delphi- vagy C++Builder-alkalmazásból származó adatok, például egy adatbázis-lekérdezés eredményének hozzáadásának lehetőségét a generált oldalakon.
Ezenkívül a WebStencils jó alapot jelenthet a HTMX mint webfejlesztési megoldás számára. A HTMX-lapok a szerveroldali kódgenerálás előnyeit élvezik, és a tartalomfrissítésekhez REST-kiszolgálókhoz kapcsolódnak.
C++Builder Visual Assist Integráció
A Visual Assist integráció új funkciókkal bővült, köztük három új refaktorálással: Introduce Variable, Create From Usage és Extract Method. Emellett jelentős minőségi és stabilitási fejlesztések is történtek.
Továbbfejlesztett mobil fejlesztés és külső könyvtárak összekapcsolása
A RAD Studio 12.2 jelentős fejlesztéseket tartalmaz a Delphi mobilfejlesztéshez, mind az iOS, mind az Android számára. Az Apple platformok jobb támogatása érdekében frissítetve lett a linkelő a legújabb verzióra, így most már lehetséges az Xcode-ban írt iOS statikus könyvtárak, például a Firebase iOS SDK összekapcsolása.
Ami az Android-támogatást illeti, a nagyobb kontroll érdekében, hozzáadták a Dex-fájlok tömörítése és a natív könyvtárfájlok tömörítése opciót az eszközláncban az Android-projekt beállításaiban. Ezenkívül Android esetében az Android manifeszt fájl targetSdkVersionje mostantól konfigurálható a Project Options párbeszédpanelen. Továbbá most már elérhető az Android könyvtárak (‘.aar’ fájlok) importálásának lehetősége is, ami például a Facebook SDK for Android és a Firebase Analytics esetében működik.
Teljesítmény-fejlesztések a RAD Studio 12.2-ben
Debugger fejlesztés
Számos fejlesztés történt a különböző RAD Studio debuggerekben. Például a Delphi debugger mostantól helyesen kezeli az azonos nevű, ismétlődő inline változókat, illetve javították a debugger hibakezelését és a távoli debuggerek kommunikációs időkorlátjait is.
Delphi LSP
Az új verzióban fejlesztetették a CodeInsight-ot működtető Delphi Language Serve Protocol motorját elsősorban a szimbólumok jobb feloldására és navigálására összpontosítva, beleértve az osztályok felületén lévő szimbólumokat, a mezőket, a helyi konstansokat és változókat, valamint a forward típusdeklarációkat.
Ezenkívül a RAD Studio 12.2 tartalmazza a DelphiLSP motor 64 bites verzióját, amely jobban támogatja a nagy kódbázisokat, mivel nem rendelkezik memória korlátokkal. A Delphi fordítóprogramok 64 bites változataihoz hasonlóan ez a funkció is csak az Enterprise és Architect kiadásokban érhető el.
Delphi RTL, VCL, és FireMonkey
A RAD Studio 12.2 több tucatnyi fejlesztést tartalmaz a Delphi RTL magjában, valamint a VCL és a FireMonkey felhasználói felület könyvtárakban. Érdemes kiemelni az RTL új TParallelArray és TOrderedDictionary osztályait; a VCL esetében pedig a fejlesztéseket a keretek skálázása, a FormsTabBar, a stílusproblémák és a High DPI problémák terén.
RAD Server fejlesztések
A WebStencils integráción kívül – ami a webes szolgáltatásfejlesztési képesség mellé webfejlesztési képességeket is biztosít a RAD Server 12.2-ben – a RAD Server a Swagger dokumentáció támogatását egyéni metaadatokkal, API-szűréssel, YAML formátummal és Delphi többsoros karakterlánc literálokkal is bővíti.
További információkért az alábbi linkeken tájékozódhat angol nyelven: